Umenie a biznis

Jarná aukcia spoločnosti Art Invest sa konala v sobotu 12. mája o 14 hod. v hoteli Carlton v Bratislave.

Poaukčný predaj diel v galérii Art Invest je zahájený. Vyberajte nepredané diela z nášho online katalógu.

Pri príležitosti 130. výročia narodenia Teodora Jozefa Mousson vydala nezisková organizácia Priatelia Zemplínu, v spolupráci s Mestom Michalovce a Zemplínskym múzeom v Michalovciach, novú monografiu tohto významného zemplínskeho maliara.

Znovuobjavené dielo renesančného majstra Leonarda da Vinciho sa minulú stredu predal za rekordných 450,3 mil. dolárov, čím prekonalo dovtedajší aukčný rekord v oblasti umenia. Večerná dražba povojnového a súčasného umenia spoločnosti Christie´s v New Yorku celkovo vyniesla 785,9 mil. dolárov.

Mimoriadne pútavá výstava Jozefa Jankoviča (1937-2017) v Múzeu umenia v Olomouci svojou koncepciou nadväzuje na rovnomennú retrospektívu v Galérii mesta Bratislavy z roku 2016.

Zároveň sa koná pri príležitosti výročia autorových nedožitých osemdesiatich rokov a vzdáva mu hold ako vedúcej osobnosti slovenského sochárstva 2. polovice 20. storočia.

Výstava v Národnom poľnohospodárskom múzeu v Prahe predstavuje mimoriadnu a zároveň takmer neznámu „Šrobárovu zbierku“. 

Galéria mesta Bratislavy koncom minulého týždňa zahájila retrospektívnu výstavu maliarskeho diela Rudolfa Krivoša (1933). Pre návštevníkov galérie je skvelou príležitosťou oboznámiť sa s autorovou tvorbou v ozaj reprezentačnom výbere. Zároveň však prináša aj nový, štruktúrovanejší pohľad na povojnové dejiny moderného slovenského výtvarného umenia. Významnou súčasťou výstavného projektu je i publikácia, ktorá je pokusom o prehodnotenie a nastolenie nového pohľadu na autorovu tvorbu ako i  jeho postavenie v kontexte moderného slovenského výtvarného umenia.

Deväťdesiate výročie narodenia Vladimíra Kompánka sa pre Danubianu stalo príležitosťou znova po desiatich rokoch prezentovať  výber z jeho  sochárskej i maliarskej tvorby. Konkrétne kolekciu obrazov zo zbierky GerardaMeulensteena a sôch zo zbierky Oravskej galérie v Dolnom Kubíne.

Aj tento krát sa môžu zberatelia tešiť na exkluzívny  súbor troch diel – Fialová hlava, Iná dimenzia a Dva portréty - od popredného slovenského avantgardistu medzinárodného významu Stana Filka. Okrem nespornej umeleckej kvality sa tieto obojstranne maľované portréty môžu pochváliť aj zaujímavou provenienciou z významnej americkej súkromnej zbierky. Spadajú do obdobia sedemdesiatych rokov, kedy sa v slovenskom umení naplno začína prejavovať odpor voči režimu a prebúdzajú sa snahy o individuálnu slobodnú tvorbu, vrcholiace v rokoch osemdesiatych.

Jarná aukcia Art Invest opäť prinesie rozmanitú ponuku umeleckých diel, v ktorej ani tento krát nebude chýbať kolekcia grafických prác Albína Brunovského (1935 – 1997).

Jarná aukcia spoločnosti Art Invest sa bude konať v sobotu 13. mája o 14 hod. v hoteli Carlton v Bratislave. Medzi inými pozoruhodnými dielami sa bude dražiť i dielo od Milana Paštéku, Zátišie s džbánom, pohárom a tulipánom. Vyvolávacia cena tohoto diela je stanovená na 3 500,- eur.

Stránky