Brunovský

Albín Brunovský

Albín Brunovský sa narodil v r.1935 Zohor, zomrel v r. 1997 v Bratislave. Bol slovenský maliar, grafik, ilustrátor, autor výtvarných návrhov na bankovky a poštové známky, predstaviteľ imaginatívneho realizmu. Študoval grafiku na ŠUP v Bratislave a neskôr na VŠVÚ, Vysokej škole výtvarných umení v pôsobil aj ako pedagóg.

Brunovský experimentoval s množstvom rôznych techník. Tvoril drevorezbou, linorytom, rôznymi technikami upravoval fotografie, a samozrejme maľoval aj na plátno. Medzi jeho inšpirácie patrila poézia a literatúra. Je jeden z najvýznamnejších maliarov povojnového výtvarného umenia. Jeho diela majú surrealistické tendencie, a používa sa aj pojem Brunovského škola, čo označuje prepájanie fantazijných a reálnych prvkov a ovládanie klasických grafických techník. Brunovský mal mnoho nasledovateľov a jeho študenti vytvorili aj poslednú sériu slovenských korún.

Albín Brunovský spolupracoval s detskými časopismi a vydavateľstvami. Za knihu Ibis a Mesiac získal cenu Fraňa Krála. Voľnú a ilustračnú grafiku vystavoval 1964 v západnom Berlíne, vo Viedni (s V. Hložníkom), 1965 v Dortmunde, v Dusseldorfe, v Oberhausene a v Oer-Erkenschwicku.

V roku 1965 mal samostatné výstavy v Bratislave a v Prahe. Spočiatku naväzuje na tie tendencie v diele svojho učiteľa, ktoré súvisia so slovenským nadrealizmom.  V tvorbe rozvinul poetiku imaginatívneho realizmu, poznamenanú občas iróniou. Zaoberal sa maľbou na drevo miniaturistickou technikou; často používal techniku farebného leptu a akvatinty. Ilustroval knihy pre dospelých aj pre deti.

Adam a Eva

Litografia na papieri, rok 1967, 23x30,5 cm.

Dáma v klobúku VI. (Lady Govida)

Lept, r.1981, 15x19 cm.

Domáce príbehy I.

Farebná kriedová litografia na papieri, rok 1994, 36x29 cm.

Eva Prima Pandora

Farebný lept, mezzotinta na papieri, suchá ihla, rok 1979, 44,5x34,2 cm.

Exulanti

Lept-suchá ihla na papieri, 43x31 cm.

Five O´Clock

Litografia na papieri, rok 1967.

Francúzska komunikácia

Grafika. Rozmer 43 x 61 cm.

Noční ľudia II

Farebná litografia na papieri, rok 1996, 47x36 cm.